X
Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszego serwisu. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku,
zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na temat naszej polityki prywatności znajdziesz tutaj.
Poleć znajomemu| Forum
drukuj skomentuj artykuł forum poleć artykuł znajomemu A A A

Wypadek w Norwegii - prawa poszkodowanego

2009-07-22 09:51 środa
Każdego roku przybywa do Norwegii wiele osób, by tu mieszkać i pracować. Niestety, czasem dochodzi do wypadków przy pracy, na skutek których można doznać urazów bądź też zapaść na chorobę zawodową. Osoby, które spotka jedno z powyższych nieszczęść mogą skorzystać z prawa do szeregu świadczeń w ramach systemu ubezpieczeń społecznych lub też odszkodowania ze strony firmy ubezpieczeniowej pracodawcy. Wypunktowanie wszystkich uprawnień zajęłoby wiele miejsca, jednakże miejmy nadzieję, że i poniższe zestawienie okaże się pomocne.

Prawa związane z ubezpieczeniem i odszkodowaniem

Kto ma prawo do odszkodowania w Norwegii za obrażenia poniesione w miejscu pracy?

Wszyscy pracownicy, którzy doznali obrażeń pracując dla norweskich pracodawców mają prawo do odszkodowania. To samo dotyczy osób pracujących dla zagranicznych firm, które prowadzą swą działalność na terenie Norwegii, gdy firmy te zobowiążą się uiścić składki ubezpieczeniowe za swych pracowników w Norwegii.
osobowe oraz info
Ustawa o odszkodowaniu z tytułu obrażeń poniesionych w miejscu pracy dotyczy jedynie pracowników. Pod pojęciem „pracownika” rozumie się każdą osobę wykonującą usługi na rzecz pracodawcy. Może to być osoba zatrudniona na stałe bądź w zastępstwie; osoba pracująca na cały etat bądź w niepełnym wymiarze godzin. Ustawa nie dotyczy osób prowadzących własną działalność gospodarczą.

Poszczególni pracodawcy zobowiązują się ubezpieczyć swych pracowników. Ale nawet jeśli pracodawca nie ubezpieczył swych zatrudnionych od obrażeń poniesionych w miejscu pracy, nieubezpieczeni pracownicy mają prawo do odszkodowania. Osoby pracujące na czarno, nie posiadające pozwolenia na pobyt itp. także mają prawo do odszkodowania.

Poinformuj o wypadku!

Bardzo istotne jest jak najszybsze poinformowanie o wypadku zakładu ubezpieczeń społecznych oraz tego towarzystwa ubezpieczeniowego, w którym pracodawca wykupił ubezpieczenie od obrażeń poniesionych w miejscu pracy. Jeżeli pracodawca nie wykupił takowego ubezpieczenia, należy o sprawie poinformować Związek ds. Ubezpieczeń od Obrażeń Nabytych w Miejscu Pracy (norw. Yrkesskadeforsikringsforeningen) w Oslo.
O wypadku należy poinformować na piśmie, można to uczynić w języku angielsku. Dokument powinien zawierać dane rmacje o urazie/nabytej chorobie, o tym, kiedy uraz miał miejsce, nazwę i adres pracodawcy itd. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają własne formularze, które należy wypełnić.
O sprawie należy poinformować jak najszybciej. Zwłoka może spowodować utratę prawa do odszkodowania. Prawo do odszkodowania z tytułu odniesionych w miejscu pracy obrażeń przestaje przysługiwać w trzy lata po upłynięciu tego roku kalendarzowego, w którym poszkodowany zdobył bądź zobowiązany był zapewnić sobie konieczną wiedzę dotyczącą warunków otrzymania odszkodowania.

Jakie warunki muszą być spełnione, aby otrzymać odszkodowanie?

Ustawa o odszkodowaniu z tytułu obrażeń poniesionych w miejscu pracy odnosi się do urazów i chorób doznanych/nabytych „w pracy, w miejscu pracy i w czasie pracy”. Typowe obrażenia, jakich można doznać przy pracy, i które uprawniają do odszkodowania to: rany cięte, zmiażdżenia, urazy doznane na skutek upadków itd. Choroby zawodowe uprawniające do odszkodowania to m.in. uszkodzenia skórne, uszkodzenia płuc. Warunkiem wypłacenia odszkodowania jest, by obrażenie/choroba powstały w związku z pracą/środowiskiem pracy, w czasie i miejscu pracy.

Jak wysokie jest odszkodowanie w Norwegii ?
Jeśli spełnione są konieczne warunki można domagać się odszkodowania za straty finansowe, np. teraźniejsze i przyszłe wydatki, straty związane z utratą dochodu – teraz i w przyszłości. Dodatkowo wypłaca się odszkodowanie za trwały i znaczny (więcej niż 15% inwalidztwa) uszczerbek na zdrowiu. Poszczególni poszkodowani pracownicy mogą mieć także szereg uprawnień związanych z systemem ubezpieczeń społecznych. Ważne jest, by zachować wszelkie rachunki leczenia w celu poźniejszego udokumentowania poniesionych strat.

Jak długo trwają procedury?

Sprawy związane z obrażeniami doznanymi w pracy zazwyczaj trwają bardzo długo, często wiele lat. Dzieje się tak m.in. dlatego, że często wypłacenie odszkodowania jest rozważane po tym jak urazy zostaną poddane próbie wyleczenia a sytuacja zdrowotna poszkodowanego będzie ustabilizowana.

Co w przypadku, gdy nie zgadzam się z orzeczeniem towarzystwa ubezpieczeniowego?

W powyższym przypadku możliwe jest złożenie zażalenia do specjalnego biura ds. skarg i zażaleń (Forsikringsklagekontor), które zajmie się sprawą nieodpłatnie. Można także udać się ze sprawą do sądu, jednakże zazwyczaj wiąże się to ze znaczącym ryzykiem.

Autorem tekstu jest Thomas Benestad, norweski adwokat współpracujący z Biurem Dochodzenia Odszkodowań Campter.

Ważne adresy :


Portal Odszkodowania i Wypadki
(link do odzyskaj.info) –  serwis odzyskaj.info, informacje dla poszkodowanych w wypadkach w Polsce i za granicą.

 
« powrót do działu: Dla Polaków za granicą
« zapisz się na Newsletter
Wpisz szukane słowo
Losowy termin:
Poręczenie wekslowe (awal) - jest to zobowiązanie złożone na ... więcej»
Nasze serwisy:
www.ubezpieczeniaonline.pl Ubezpieczenia przez Internet. Kup online ubezpieczenie samochodu, na życie, zdrowotne, nieruchomości, na wakacje, na narty, NNW, dla przedsiębiorców, inwestycyjne, ochrona prawna.
www.ubezpieczeniazyciowe.pl Wszystko o ubezpieczeniach na życie. Zamów ubezpieczenie na życie, Korzyści z ubezpieczenia na życie, Ceny ubezpieczeń na życie, Czym jest ubezpieczenie na życie? Oblicz składkę ubezpieczenia na życie.
www.rankingubezpieczennazycie.pl Ranking Ubezpieczeń Ochronnych - zabezpiecz Twoje życie i zdrowie. Ranking Ubezpieczeń Oszczędnościowych - oszczędzaj na emeryturę.Na co zwrócić uwagę wybierając polisę na życie?
www.ubezpieczeniemieszkania.pl Zamów ubezpieczenie nieruchomości u 5 agentów lub kup ubezpieczenie mieszkania online. Wypełnij formularz, oblicz składkę i kup polisę. Polisa na e-maila!
www.ubezpieczenienanarty.pl Ubezpieczenia na narty i snowboard. Poradniki narciarskie. Oblicz składkę ubezpieczenia na narty i snowboard. Kup ubezpieczenie narciarskie online.
www.ubezpieczenienarciarskie.pl Porównaj ubezpieczenia narciarskie online i dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie. Ubezpieczenia na narty dają Ci komfort spokojnych i bezpiecznych wojaży po stokach narciarskich.
www.ubezpieczenieturystyczne.com.pl Porównaj ubezpieczenia podróży online, dopasuj najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystyczną online. Ubezpieczenia na wakacje - podróżne, ubezpieczenie na wyjazd.
www.polisaturystyczna.pl Porównaj ubezpieczenia turystyczne online, wybierz najlepszy wariant ubezpieczenia dla siebie i kup polisę turystycznš online. Ubezpieczenia na wakacje - dla Ciebie i Twojej rodziny.